Tansiyon neden düşer? Tansiyon düşme sebepleri nelerdir?

Kan da oluşan basınç durumuna tansiyon denir. Kandaki basıncı etkileyen bir çok etken vardır. Harcanılan enerji ve alınan besinlerle kanın basınç durumu etkileşim halinde olabiliyor. Bu durumlar doğrudan olmasa da tansiyonu etkileyebilmektedir. Tansiyon oldukça dikkat edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Normal tansiyon ölçümünün altında ya da üstünde olan tansiyon değerleri insan sağlığı açısından bir takım tehlikeler oluşturabilmektedir. Yüksek tansiyonun verdiği hasarlar biraz daha fazlayken düşen tansiyonun getirdiği zararlar daha azdır. Fakat düşük tansiyon bazı kişilerde baş dönmesi, bayılma, göz kararması gibi şikayetleri meydana getirebilir. Bu şikayetleri yaşayan insanlar nedeninin araştırılması için bir sağlık kurumuna baş vurmalıdır.
Tansiyon neden düşer konusuna gelirsek bunun bir çok nedeni olabilir.
Susuzluk: Aniden tansiyon düşme sebeplerinin arasında yer alan önemli nedenlerden biridir. Vücut her gün belli miktarda teri dışarıya atmakla görevlidir. İnsan bünyesi kaybettiği bu su oranından, daha az olacak şekilde su tüketmemelidir. Ayrıca yaz ayında bu durum daha fazla olduğu için vücudunuzun attığı ter oranında su tüketmeniz önemli bir durumdur. İshal, kusma ve ateşli hastalıklar da bu durumu etkilemektedir. Bu gibi durumlar kan da basınç oluşturarak tansiyonu tetikleyebilir. Bu yüzden günlük tüketilmesi gereken su oranına dikkat etmelisiniz.
Hamilelik: Bu dönemde dolaşım sistemi hızlı bir şekilde genişlediği için tansiyon düşebilir. Gebelik döneminin ilk 24 haftası bu durum gayet normal olduğu için endişelenmeyin. Gebelik sonrasında tansiyonunuz normal düzeyine dönmeye başlayacaktır.
Kalp Sorunları: Kalbin atış oranın normal olandan daha yavaş atması, kalp yetmezliği, kalp krizi gibi hastalıklar düşük tansiyona neden olabilir.
Yetersiz Beslenme: B12 vitaminin eksikliği ve yetersiz kırmızı kan üretimi anemi yani kansızlığa neden olabilmektedir. Bu da düşük tansiyonu tetikleyen bir durumdur.
Kullandığınız bazı ilaçlar, alerjik oluşan bir takım reaksiyonlar, şiddetli enfeksiyon ve kan kaybı gibi bir takım sorunlar düşük tansiyona neden olabilir. Düşen tansiyonun altındaki neden aranmalı ve sebep olan durumlar için klinik bir yardım alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir