Tansiyon Kontrolünde Magnezyum Yardımcınız Olabilir mi?

Ülkemizde ve tüm dünyada, yüksek kan basıncı ve kalp damar hastalıkları olan ve bu hastalıklardan hayatlarını kaybeden kişilerin sayısı her geçen gün hızla artmaktadır. Bu hastalıklardan korunmak ve/veya hastalıkların kontrolünün sağlanabilmesi için kan basıncı kontrolünü sağlamak oldukça önemlidir.
“The American Heart Association’s journal Hypertension” dergisinde yayınlanan bir çalışmada; 34 klinikte toplamda 2.028 katılımcının 3 ay süre ile 368 mg/gün magnezyum almaları sağlanmış ve bu sürenin sonunda kişilerin sistolik kan basınçlarında 2.00 mm/Hg, diastolik kan basıncında 1.78 mm/Hg azalmanın sağlandığı görülmüştür. Magnezyum insan vücudu için gerekli olan minerallerden bir tanesidir. Vücudumuzda 300 den fazla biyokimyasal reaksiyonun kontrolü için gereklidir.
Yapılan çalışmalarda; magnezyumun hipertansiyon kontrolünde, kas sinir sisteminin fonksiyonlarının sürdürülmesinde, kalp atım hızının kontrolünde, sağlıklı bir immün sistem ve güçlü kemikler için önemli fonksiyonları olduğunu göstermektedir. Günlük magnezyum alımımızı arttırmak için; tam tahıllı ürünler, kurubaklagiller, yağlı tohumlar özellikle de fındık ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketimini arttırmamız gerekmektedir. Magnezyum eksikliğine ülkemizde sağlıklı beslenen kişilerde çok sık rastlanmaz. Ancak Batı tarzı beslenme alışkanlığını benimsemiş fast-food gıda tüketimi fazla olan kişiler magnezyum eksiliği açısından risk altındadır. Hipertansiyon ve kalp damar hastalıkları için risk altında olan veya bu hastalıkları olan kişilerin günlük diyetlerinde magnezyum kaynaklarını yeterli miktarlarda kullanmaları, kişilerde diyetle yeterli alım sağlanamıyor ise magnezyum desteğini doktor ve diyetisyen kontrolünde başlaması önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.