Sürekli Üşüyorum, Hasta Mıyım? Üşüme Yapan Hastalıklar

Malum kış aylarındayız, çok üşümemiz gayet normal gelebilir.Bu durum soğuktandır deyip kestirip atamayacağımız kadar ciddi durumların nedeni olabilir.Hatta bazı kişiler sadece soğuk havalarda değil yaz kış üşüdüklerini belirtir..Sürekli olarak çok üşümenin bir çok nedeni vardır.Bazen beslenme seçimimiz, bazen farkında olmadığımız hastalıklar gibi bir çok sebep aşırı üşümenin nedenlerinden olabilir.

Bizde çok üşümenizin nedenlerini sizler için derledik.İşte cevabı:

Üşüme Yapan Hastalıklar

Anemi

Daha çok kadınlarda görülen anemi, bilinen adıyla kansızlık, önemli bir sağlık sorunudur.Üşümeyle birlikte başlayan halsizliğin yanı sıra çabuk yorulma ve kalp çarpıntısı da görülür.Aneminin nedenleri arasında yetersiz beslenme,uzun süreli diyet programları,adetler nedeniyle aşırı kan kaybetme ve sindirim sistemindeki problemler gösterilebilir.Bu konuda bir uzmana danışmakta fayda vardır.

Kan Şekerinin Düşmesi

Hipoglisemi olarak da bilinen kan şekerini düşmesi; kan şekerinin 50 mg/dl’ye ve altına düşmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır.Ülkemizde 20 yaş üzeri her 10 kişiden birinde görülen hipoglisemi tedavi edilmemesi durumunda bayılma, kalıcı veya geçici beyin fonksiyon değişiklikleri gibi hasarlar bırakabilir.Ayrıca tedavi edilmezse ilerleyen yıllarda diyabet hastalığına davet çıkarabilir.

Tiroit Rahatsızlıkları

Halk arasında aneminin yanı sıra en çok bilinen üşüme sebebi tiroit hastalıklarıdır. Üşüme ile birlikte sürekli kilo alma problemi yaşanıyorsa ve bu kilo sorunları diyet ve spor ile engellenemiyorsa tiroit problemlerinden dolayı üşüme yaşanıyor olabilir.

Raynaud Hastalığı

Bulunduğunuz ortamdaki havanın bir derece bile daha serin olması durumunda vücut kendini korumaya alır ve kan dolaşımını iç organlara yönlendirir.Bu yönlendirme ile birlikte insanın elleri ile ayaklarındaki kan dolaşımı azalır. Kan dolaşımın azalmasıyla parmaklarda sızlanma ve renk değişimleri meydana gelerek sarımsı bir hal alabilir.Böyle durumlarda kişi çok fazla üşüyebilir.

Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

Üşüme problemi bazen eller ve ayaklarda bazen de bütün vücutta olabilir.Vücut direncimizi arttırmamız gereken kış aylarında geçirdiğimiz soğuk algınlığı,grip,bronşit, zatürre gibi hastalıkların öncesi ve sonrasında üşüme problemleriyle karşılaşabiliriz.Bu süreçlerde beslenme şeklimize ve düzenimize dikkat etmeli vücut direncimizi arttırmalıyız.

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıklarında üşüme,hissizlik,hareket bozukluğu gibi belirtilerin altında kas ve sinir hastalıklarına dayalı nedenler ortaya çıkabilir.Özellikle de ailede benzer hastalıklar mevcutsa uzman bir hekime görünmede fayda vardır.

Demir Eksikliği

Oksijeni hücrelere taşıyan demirin yetersizliği durumunda kişilerde üşüme oldukça sık görülebilir.Demir eksikliği ve buna bağlı olarak yaşanan üşüme kadınlarda daha sık rastlanan bir durumdur.Demir eksikliği için kan testi yaptırmanızda fayda vardır.Demir eksikliği için yumurta,kuru meyveler,tahıl ve baklagiller tüketebilirsiniz.

Üşümemek için ne yapmak gerekir?

  • Vücudun ısı kaybını önlemek için giyim şekliniz önemlidir.Ne ince ne de kalın giysiler giymemenizde fayda vardır.Termal özellikli kıyafetleri tercih edin
  • Bağışıklık sisteminizi vitaminlerle takviye ederek destekleyin.
  • Kaslarınızın sürekli çalışması üşümeyi engeller.Bu nedenle düzenli olarak spor yapmanız vücut ısınızı arttırarak üşümeyi engelleyecektir.
  • Beslenmenize dikkat etmeli yetersiz ya da gereğinden fazla kalori alımından kaçınmalısınız.Eğer gün içerisinde çok fazla kafein içerikli içecekler tüketiyorsanız azaltmanızda yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir