Sağlık deposu kurubaklagiller

Hem besleyici hem sağlıklı hem de ekonomik bir besin grubu olan kurubaklagiller aynı zamanda yemek kültürümüzün de önemli bir parçasıdır. Bitkisel protein, posa, B grubu vitaminler ve bitkisel demirin oldukça iyi kaynakları olarak kabul edilmektedir.

Protein; içerdiği protein ve düşük yağ miktarı ile iyi bir et alternatifidir. 1 porsiyon kurubaklagil (pişmiş haliyle ½ kupa ölçüsünde) yetişkin bir insanın günlük protein ihtiyacının % 10’unu karşılamaktadır.

Posa; en iyi posa kaynaklarından biridir. Bu sayede kan şekeri, kolesterol ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Yine kurubaklagillerin bir porsiyonu yetişkin bir bireyin günlük ihtiyacının % 20’sini karşılamaktadır.
B grubu vitaminler; folik asit ve B6 vitamini başta olmak üzere B grubu vitaminler açısından iyi bir kaynaktır. Karbonhidrat, protein ve yağların vücutta yakılabilmesi için vücutta bu vitaminlere gereksinim vardır.
Demir; bitkisel demir için de iyi bir kaynaktır ve vücutta kan yapımına yardımcı olur. Ancak bitkisel demirin hayvansal demire göre emilimi biraz daha düşüktür, C vitamini ile birlikte tüketilmesi ise emilimi arttırır. Bu nedenle portakal, mandalina, domates, yeşil biber gibi C vitamini kaynakları ile beraber tüketilmesi önerilir.
Tüm bunların yanı sıra içerdiği antioksidanlar, posa, lignin ve saponinler ile kanser başta olmak üzere birçok kronik hastalığa karşı koruyucu özellik gösterirler.
Son yıllarda yüksek miktarda et tüketimi ile bazı kanser türlerinin ilişkilendirilmesiyle dünya genelinde sağlıklı bir et alternatifi olabilecek kurubaklagillere olan ilgi daha da arttı. Bu doğrultuda birçok ülke kurubaklagil tüketiminin arttırılmasına yönelik stratejiler geliştirmektedir. Oysa ki bizim yemek kültürümüze bakıldığında çok eski çağlardan beri birçok tarifte yer almaktadır. Ancak yapılan araştırmalara bakıldığında son yıllarda tüketimimizin azaldığı görülmektedir. Öyleyse geçmiş alışkanlıklarımızı yeniden hatırlamaya ne dersiniz?
Kaynak:
1) Dietitians of Canada. All about legumes. Last Update – October 9, 2016, https://www.eatrightontario.ca <erişim 13.10.2016
2) American Institute for Cancer Research. Foods that fight cancer, Dry beans and peas. http://www.aicr.org <erişim 13.10.2016>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.