Panik Atak Belirtileri Nelerdir? - Sağlık Köşesi

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Sevgili hanımlar ve beyler, panik atak bir çok kişinin başına gelebilecek ruhsal bir sağlık problemidir. Bu problem bir çok farklı sebepleri bünyesinde barındırmakla birlikte, panik atak yaşayan kişiyi de olumsuz yönde etki altına almaktadır. Panik atak ani olarak bir tepki verme halidir.

Panik atak rahatsızlığı bulunan kişi endişeli, panikli ve korkulu bir ruh hali içindedir. Bir çeşit ruhsal nöbet geçirme halidir diyebiliriz. Panik atak her insanın başına gelebilecek bir olaydır. Bazı belirtilerden panik atak olup olmadığınızı kolayca anlayabilirsiniz. Panik atağın ilk belirtisi endişeli bir ruh halidir. Kişi ölümden aşırı derecede korkar. Kendini çoğu zaman yorgun ve halsiz hisseder. Adeta yaşama şevki kırılmış ve heyecansız bir ruh hali içindedir. Yalnızlıktan ve tek başına hareket etmekten oldukça korkar. Tek başına dışarı çıkmak ve tek başına dolaşmak onu aşırı şekilde korkutur. Depresyon da panik atak oluşmasına neden olan sebeplerden biridir.

Panik atağın belli başlı ilk belirtisi çok hızlı şekilde yaşanan kalp çarpıntısı ve vücutta oluşan titremedir. Bu duruma terleme de eşlik eder. Kişi aniden panik atak nöbetine girdi ise, titremeye ve terlemeye başlayacaktır. Nefes alıp vermesi de güçleşir ve tıkanma öksürme görülebilir. Nefes alıp verişlerinde zorluk yaşar. Kişi nefessiz kaldığını ve nefesinin kesildiğini hisseder. Bu boğulma hissinin de etkisi ile sık sık nefes alıp vermeye başlar. Baş dönmesi ve bulantı da panik atak belirtilerinden bir diğeridir. Baş dönmesi panik atak krizi anında görülebilir bulantı da bu duruma eşlik eder. Göğüs sıkışması da panik atağın bir diğer belirtisidir. Bu belirtilerden çoğunluğu var ise panik atak olma ihtimaliniz var demektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir