Migren Evreleri ve Migren Tedavisi

Migren; mide, nörolojik ve otonom değişikliklerle seyreden bir baş ağrısı bozukluğudur. Nörolojik muayene, laboratuvar testleri ve görüntülemelerde her hangi bir belirti vermez bu da migren ağrısının diğer hastalıklardan ayırt edilmesini sağlar. Hala nedeni bulunamayan bu hastalık kadınlarda erkeklere nazaran daha sıklıkla görülüyor. Kadınların adet dönemlerinde şikayetlerin artması  kadınlık hormonlarının migren üstünde etkisinin olduğunu göstermiştir. Amerika’da kadınlık hormonu kullanan travestilerde yapılan araştırmada travestilerde görülen migren sıklığında erkeklerden yüksek olduğu görülmüştür buda migrenin östrojenle ilgisini kanıtlar nitelikte.

Migren tanısı hastanın şikayetleriyle konulur hastalara mini migren testi yapılır bu test 3 soruluk bir testir. Sorular;

1-Baş ağrısı sırasında hiç bulantınız oldu mu?

2-Hiç ışıktan rahatsız oldunuz mu?

3-Baş ağrınız nedeniyle işe, okula veya alışverişe gidemediğimiz oldu mu?

Migren atakları 4 bölümde gerçekleşir bunlar öncü evre, aura evresi, baş ağrısı evresi  ve düzelme evresi.

-ÖNCÜ EVRE

Bu evre baş ağrısı başlamadan saatler hatta günler öncesinde başlar. Bu evrede genellikle duygusal değişiklikler, davranışlarda öne çıkan ani değişimler, depresyon, yorgunluk hali, konsatrasyon güçlüğü,ense  dertliği ve bazı yiyeceklere karşı istek hali görülür. Bu belirtilere rağmen kişi migren öncü evresinde olduğunu tanıyamayabilir.

-AURA EVRESİ

Aura evresi sıklıkla migren atağı öncesinde nadirende sonrasında görülen 5-20 dk arasında süren nörolojik belirtiler evresidir. Bazende aura evresi olmadan  migren atağı başlayabilir. Aura evresinde  hasta kendini normal sağlıklı hisstmez. Çeşitli bedensel yakınmalar, huzursuzluk,konuşma ve düşünce bozuklukları görülebilir. Aura döneminde çeşitli görsel bozukluklar ortaya çıkar. Bunlar; ışık çakmaları, geometrik şekillerin görünmesi,  görme alanındaki kör noktalar ve bazende halüsinasyonlar görülebilir. Daha seyrek olarak görme dışında da çeşitli sorunlar yaşayabilir hasta vucudunda uyuşmalar, konuşma bozukluğu, kabus görme hali gibi.

BAŞ AĞRISI EVRESİ

Migrende tipik baş ağrısı tek taraflı, zonklayıcı, orta-ağır şiddette olup fiziksel aktivite ile şiddetlenir.bazen çift taraflıda olabildiği gibi tek taraflı olup zamanla diğer tarafada yayılabiliyor. Uzmanların yaptığı araştırmaya göre migren günün her saatinde ortaya

çıkabilmekle beraber en sık 05:00 ile 12:00 arasında görülmekte ve başladıktan 2-12 saat sonra maksimum şiddetine ulaşmakta ve sonrasındada azalarak geçmektedir. Tedavi edilmeyen bir migren atağı yetişkinlerde 4-72 saat çocuklarda 1-48 saat arasında geçmektedir.

Migren ağrısına en sık mide bulantısı ve kusma eşlik eder bunun dışında ışığa, sese ve kokulara hassasiyet artar hasta ancak sessiz ve karanlık bir ortamda  rahatlayabilir.

-DÜZELME EVRESİ

Bu evrede ağrı giderek azalır ve kaybolur. Hasta kendini yorgunve  huzursuz hissedebilir. konsantrasyon azalması, kafa derisinde hassasiyet, duygu durum değişiklikleri görülebilir. Buna karşın, bazı hastalar ise kendini aşırı derecede iyi ve yenilenmiş hissedebilir.

TEDAVİ

Tedavide öncelikle kesin teşhisin konulması baş ağrısı yapabilecek diğer tüm hastalıkların egale edilmesi gerekmektedir. Sonrasında ilaçlar ve çeşitli rahatlama teknikleriyle tedavi süreci oluşturulur. Tedavi sürecindeki hedef hastanın baş ağrısı ve ona eşlik eden diğer belirtileri giderip hastayı normal işlevlerine geri döndürmektir. İlaçlar bu süreçte en önemli yere sahiptir aura döneminde alınan ağrı kesici migren ilaçları atağın şiddetli geçmesini önleyecektir.ilaç dışında düzenli yaşam, düzenli uyku ve spor baş ağrısı oluşmasını engellerken sigaranın migren atağı oluşma riskini 10 kat arttırdığı uzmanlarca belirtilmiştir. Migren tedavisi akut olarak ağrı kesici rahatlatıcı ilaçlarla yapıldığı gibi uzun vadeli koruyucu olarak da yapılabilir. Burada karar mercii doktordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.