Meme kanseri riskinizi azaltmak mı istiyorsunuz: Beslenmenizde bu öğeye yer verin.

Harvard Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yaptığı geniş çaplı bir araştırmanın sonucuna göre erken yaşlarda yüksek posalı bir diyeti (özellikle meyve ve sebzeler ile) hayatına adapte eden genç kadınların ileriki yaşamlarında meme kanseri risklerinin anlamlı derecede azaldığı belirlenmiştir.
Geçmiş dönemlerde yapılan çalışmalar diyet posasının kilo verme, şeker hastalığı riskinin azaltılması, kolon kanseri riskinin azaltılması, kolesterolün düşürülmesi, iştah kontrolü gibi birçok konuda sağlık üzerine olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Ancak posa alımı ile meme kanseri arasında net bir ilişki kurulamamıştır. Bunu belirlemek için yaşamın erken dönemlerindeki beslenme alışkanlıklarına bakılmasının gerekli olduğunu düşünen araştırmacılar bunun üzerine bir araştırma planlamışlar.
Çalışmanın detaylarına bakıldığında yaşları 27-44 arasında değişen 90.534 kadından 4 yılda bir besin tüketimlerini değerlendiren bir anket doldurmaları istenerek 20 yıl boyunca takip edilmiş. Ayrıca lise dönemindeki beslenmelerini sorgulayan bazı anketler uygulanmış.
Sonuçlara bakıldığında ergenlik döneminde daha fazla posa tüketiminin meme kanseri riskini tüketim miktarına göre % 12-19 arasında azalttığı görülmüştür. Ayrıca posa tüketiminde her 10 gramlık artışın (yaklaşık bir elma ve 2 dilim tam buğday ekmeği ya da yarım kupa pişmiş kuru fasulye ve pişmiş kabak, vb.) riski % 13 daha azalttığı belirlenmiştir.
Kaynak: Farvid MS, Eliassen AH, Cho E, et al. Dietary Fiber Intake in Young Adults and Breast Cancer Risk. Pediatrics. 2016 Mar;137(3):e20151226. doi: 10.1542/peds.2015-1226.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.