Kolon kanseri nedir? Ne tür belirtiler verir? Tedavisi nasıldır?

Kolon kanseri aynı zamanda kalın bağırsak kanseri olarak da bilinir. Kadınlarda ve erkeklerde görülme oranı arasında rasyonel farklılık göstermez. 50 Yaşlarındaki bireylerde daha sık görülür. Kolon kanserinin nedeni tam olarak belirlenememiş olup; çevresel ve genetik faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir. Kolon kanseri; diğer kanser türlerinde olduğu gibi ailesinde daha önceden aynı hastalığı geçirmiş kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir.

Beslenme her hastalıkta olduğu gibi kolon kanserinde de önemi olan faktörlerdendir, batı kültüründe yer alan beslenme alışkanlığı ve içerisinde hayvansal yağlar barındıran yiyeceklerin tüketilmesi hastalığı tetikleyen nedenler arasındadır. Kırmızı et tüketimini azaltarak, deniz mahsulleri tüketimini arttırarak içerisinde daha çok kalsiyum (peynir, yoğurt gibi) bulunan besinler tüketilerek hastalık riski azaltılabilir.

Kolon kanserinin başlangıç evresinde, karında şişkinlik, iştah kaybı, kabızlık ve ishal görülür. Hastalığın ilerleyen evresinde bağırsakta daralma başlar, dışkı geçişi zorlandığı için dışkı bağırsakta birikir, bağırsaktan dışarı atılamadığı için karında ağrılar ve kasılmalar başlar. Hastalık ilerler ve tedavi edilmezse hastada iştah kaybı ve kilo kaybı artar, hastanın renginde solma, hızla artan yorgunluk, dışkıda kanama görülür. Hastalık tedavi edilmediği için kalın bağırsaktaki daralma hızla artacak ve bağırsak kapanacağından dışkılama durur. İçeride biriken dışkı nedeniyle kana zehirli maddelerin karışımı başlar.

Kolonoskopi adı verilen cihazla kalın bağırsağın tamamı görüntülenir, bağırsak içerisinde tümör tespit edilirse alınıp incelenir ve hasta kolonoskopi ile takip edilir. Ayrıca kalın bağırsak video yöntemiyle sigmoidoskopi adı verilen cihazla görüntülenir, kalın bağırsakta rastlanan ancak dışkıda saptanması zor olan kanamalar saptanır, gerek görüldüğü takdirde kalın bağırsaktan parça alınarak araştırılır. Kolon kanseri tedavisi cerrahi yöntemlerle yapılabileceği gibi radyoterapi yöntemiyle de yapılabilir. Ameliyat öncesi bağırsakta yer alan tümörün küçültülmesi için uygulanabileceği gibi ameliyat sonrası da hastalığın tekrarlamaması için uygulanır.

Kalın bağırsakta bulunan tümör alt seviyelerdeyse tümör ve çevre doku alınır, bağırsağın devamlılığı sağlanamıyorsa bağırsak hortum yardımıyla dışarı aktarılır ve torbalama yöntemiyle dışkılama sağlanır, hasta hayatına torba yardımıyla devam eder. Günümüzde gelişen teknolojiyle torbaların bakımı kolay ve pratikleşmiştir.

Eğer kalın bağırsağın alt ve üst kısmı birleştirilir ve bağırsağın devamlılığı sağlanırsa torbaya gerek kalmadan hastalık tedavi edilebilir. Hastalarda genellikle hastalığın 2 yıl içerisinde tekrar edebileceği saptanmıştır. Bu nedenle Hastalığın tekrarlamaması için hasta en az 5 yıl gözetim altında tutulmalıdır. Hasta yakınlarının kalıtsal olarak kolon kanserine yakalanma riski arttığından hastalığın tespiti için düzenli olarak kolonoskopi incelemelerine katılmaları gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir