Katarakt oluşumu, katarakt yaş grubu ve tedavi şekilleri - Sağlık Köşesi

Katarakt oluşumu, katarakt yaş grubu ve tedavi şekilleri

Katarakt göz hastalığı, genellikle 60 yaş üstünde rastlanan ve gözdeki doğal merceğin doğallığını kaybederek saydamlığını kaybetmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Gözde bulunan doğal merceğin matlaşması yani saydamlığını kaybetmesi ,bulanık görmeye sebep olur ve görme kalitesi azalır. Katarakt hastalığı genellikle yasla alakalı olsada doğumdan itibaren her yaşta görülebilir. Bazı durumlarda  travma sonrası da oluşabilen katarakt, göze alınan darbeler, göz içi iltihabı ve uzun süreli kortizon! kullanımıyla da ortaya çıkabilir.

Belirtileri nelerdir?:

  •    Uzağı ya da yakını net görememeye baslaması.
  •    Kullanılan gözlüklerin artık yetersiz gelmeye baslaması.
  •    Gece görme bozukluğu ve net gorememe.
  •    Gece ışıklorda hare görülmesi.
  •    Sabit bir yere bakıldığında golgeler gorulmesi, renklerin zor veya soluk algılanması.

Katarak genellikle hangi yaşlarda gorulur:

Katarak her yasta gorulebilir ancak bu hastalık genellikle 60 ve üstü yaşlarda görülür. 60 ve üstü yaslarda görülme sıklığı yüzde 20’dir. Bazı ailelerde katarak genç yaşlarda da gorülmektedir. Katarakt hastalığı yeni dogan bebeklerde de görülebilir. Ancak bebek kendini anlatamadığından bu durum bilenemez.Bu nedenlede bebeklerde ebeveynlere buyuk sorumluluk dusmektedir.Bebeklerde gorulen kataraktın en onemli sebebi ise sasılıktır.BU katarakt sebebiyle az goren goz içe yada dısa doğru kayar.

Katarakt nasıl tedavşi edilir: Kataraktın tek tedavisinin ameliyat olduğu bilinmektedir. Güneş gözlüğü yada göz damlası kullanmak katarakt acıasından faydasızdır.

Katarakt ilaçla tedavi edilememektedir. Ayrııca ilerlemesi de ilaçla durdurulamamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir