Kahve tüketimi karaciğer yağlanmasını azaltıyor

Karaciğer yağlanması ve buna bağlı gelişen yağlı karaciğer hastalığı önemli sağlık sorunlarından bir tanesidir ve kronik karaciğer hastalığının en sık sebebidir. Obezite, insülin direnci, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet ile iç içe olabilen yağlı karaciğer hastalığının temel tedavisi diyet ve egzersizdir. Yağlı karaciğer hastalığında yıllar içinde işlev gören karaciğer dokusu yerini “fibrozis” denilen işlev görmeyen dokuya bırakabilmektedir. Bu da karaciğer fonksiyonlarında azalmayla ve hatta sirozla sonuçlanabilmektedir.

Kahvenin karaciğer yağlanması üzerine etkisini araştıran çalışmaların toplu olarak değerlendirildiği bir çalışmada (meta-analizde) düzenli kahve içenlerde yağlı karaciğer hasatlığının %29 daha az görüldüğü saptanmıştır. Ayrıca yağlı karaciğer hastalığı olup düzenli kahve tüketenlerde ise fibrozis denilen siroza götüren sürecin %30 daha az olduğu bulunmuştur. Kahvenin içinde bulunan kafeinin karaciğere karşı koruyucu etkisi olduğu düşünülmektedir.

Hayvan çalışmaları ve laboratuar çalışmalarında bu etki gösterilebilmiştir. Ayrıca kafein güçlü bir antioksidandır ve karaciğer içindeki kronik iltihabi süreci azaltabilmektedir. Ancak kafeinin bulunduğu diğer içeceklerde bu olumlu etkilerin daha az olması, kahvenin içindeki kafein dışı maddelerin de bu etkide rolü olduğunu düşündürmektedir. Kahvenin içindeki kafein dışı diğer maddelerin de karaciğer hücresinde yağ birikimini engellediği, insülin duyarlılığını artırdığı ve iltihabi süreci yavaşlattığı gösterilebilmiştir. Ancak karaciğer koruyucu etkinin hangi miktarda kahve ile sağlanabildiği belli değildir.

Kaynak:
Wijarnpreecha K1, Thongprayoon C, Ungprasert P. Coffee consumption  and risk of nonalcoholic fatty liver disease: a systematic review and meta-analysis. Eur J Gastroenterol Hepatol. 2016 Nov 7. [Epub ahead of print]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.