Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Günümüz insanlarının estetik açısından karşılaştığı en büyük meselelerin başında saç problemleri bulunmaktadır. Bu problemler her ne kadar erkeklere mahsus olarak bilinse de aslında bayanları da ilgilendiren problemlerdir. Günlük olarak yetişkin bir fertte normal olarak 50 ile 100 tel saç dökümü gerçekleşmektedir. Ancak bu miktarın üzerine çıkılmaya başlandığında saç dökülmesi meselesi ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Vakit içerisinde saçların zayıflaması ve bakımlarının yapılmaması, alakasızlık, kötü kullanım gibi sebepler saç tellerinde deformasyona ve sonrasında ise dökülmeye kapı aralar. Erkeklerde bilhassa 18 20 li yaşlarda olan dökülmeler psikolojik açıdan problemlere yer açmaktadır. Ancak yaşın ilerlemesiyle beraber bu vaziyet kabullenilmekte ve meseleler birer birer aşılmaktadır. 40’lı yaşlara yaklaşan erkek fertler problemlerine çara aramaya başlamakta ve saç çıkarıcı analiz eder bulmaya çalışmaktadırlar. Bayanlar açısından bakacak olursak konu bu derece kolay sonlandırılamamaktadır.

Saç dökülmesi aslında bir sıhhat meselesidir denilebilir. Kişinin psikolojisi üzerinde derin etkiler barındıran ve özgüvenini ileri düzeyde etkileme gücüne sahip bir yapısı vardır.

İster bay ister bayan olsun bir takım fertlere göre en ehemmiyetli aksesuarı saçlarıdır. Daimi saçlarıyla ilgilenirler ve ona önem verirler. Birçoğuna göre gür, bakımlı ve düzenli saçlar her ortamda fark edilebilirlik sağlar ve kişiye saygınlık katar. Ferdin kendisine özgüven depolar. Bu şekilde saçlarına ehemmiyet veren kimseler için saç dökülmesi meselesi psikolojik hastalıklara davetiye çıkarır.

Saç dökülmesi meselenini anlayabilmemiz için saçın nasıl çıktığıyla alakalı bilgi sahibi olmamız gereklidir. Saç tellerinin hemen hemen tamamı 4 ile 6 sene arası bir uzama dönemi geçirir. Sonrasında saç kökleri imalatı durdurur. 4 ay civarı bir dinlenme müddeti sonrası yeni bir ikazcı ile saç imalatı tekrar başlar. Saçlardaki bu imalatın durup tekrar başlaması aralığı her tel için farklıdır. Bu vaziyet bu arada gerçekleşseydi her insan dönem dönem kel kalma meselesi yaşayacaktı.

Saç dökülmesi ile ilgili uğraş haline gelen konulardan bir tanesi de ince telli saçları kalınlaştırmak ‘tır. Bu uğurda çok sayıda kişinin gayret sarf ettiğini söyleyebiliriz. İhtiyaç duyulan bakım sonrası kalınlaşan saçlar daha gür ve sıhhatli olacaktır. Ancak saç dökülmesi yanlızca ince telli saçlarda olmamaktadır. Dökülmeye kapı aralayan bir hayli etken vardır. Bu etkenleri;

  • Stres
  • Gebelik durumu
  • Erkek tipi kellik
  • Anemi
  • Kemoterapi
  • Yaşlanma gibi sebepler olarak sayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir