Insomnia nedir, tedavisi nasıl olur?

İnsomnia Nasıl Tedavi Edilir?

İnsomnia, uykusuzluk hastalığı şeklinde adlandırılır, İnsomnia hastası olanlar uzun süre uykuya dalamazlar, problemler yaşarlar. Kaliteli bir uyku uyuyamadıklarından da sabahları genellikle yorgun uyanırlar. Bu da günlük verimi, performansı olumsuz bir şekilde etkiler. İnsomnianın birincil ve ikincil olmak üzere iki çeşidi bulunur. Birincil insomniada stres, duygusal bozukluklar hastalığı tetikleyebilir. İkincil insomniada ise uyku sorunları, bir başka nedene bağlı olarak gerçekleşir.

Örnek vermek gerekirse baş ağrısı, alkol ya da kafein, ikincil insomniayı tetikler. Genel olarak bakmak gerekirse insomnianın nedenleri arasında stres, kanser, astım, endişe gibi rahatsızlıklar, madde bağımlılığı, gürültü bulunur. Belirtileri arasında ise uyumakta zorlanma, uzun süreli uyuyamama, erken kalkma, çabuk yorulma, gerginlik, ruh halinin sık aralıklarla farklılaşması, motivasyon bozuklukları, hafıza problemleri yer alır. Bunun dışında baş ya da mide ağrıları, üzüntülü hissetmek, kaygı durumu da görülür. Eğer kısa süreli bir insomnia geçiriyorsanız tedaviye gerek yoktur. Kişisel alışkanlıklarınıza dikkat ederek ya da stresten bir süre uzaklaşmaya çalışarak sorunu kısa zamanda çözebilirsiniz. Bu konuda atacağınız her adım, sizi düzenli uykuya yaklaştırır. Fakat bu sorunu haftalarca yaşarsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Bu sayede uyku hapları kullanabilir, sorunun üstesinden gelmeye çalışabilirsiniz.

Ayrıca insomnianın altında yatan sebepler de hekim tarafından araştırılır. Sorunlar öğrenildikten sonra da uygun tedavi yoluna gidilir. Burada önemli olan sizin stresten mümkün olduğunca uzak yaşamanız, alkol, sigara gibi maddeleri mümkün olduğunca az tüketmeniz, uykunuzu kaçıracak içecek maddelerinden uzak durmanızdır. Yaşam şeklinizi düzelttiğinizde, uyku bozukluğu sorununuz da kısa sürede çözülecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.