İltihaplı Romatizma Nedir?

İltihaplı romatizma kavramı tek bir hastalığı ifade etmemektedir. Öncelikle romatizma, kas ve eklemlerde meydana gelen ağrılı hastalıklara verilen genel bir adlandırmadır. Romatoid artrid olarak tıp dilinde yer edinen bir hastalıktır. İltihaba neden olan virüs ve bakterilerle beraber ortaya çıkan kas ve eklem hastalıklarına ve bunların yarattığı ağrılı rahatsızlıklara da iltihaplı romatizma rahatsızlıkları denmektedir. İltihaplı romatizmaların birçoğu ya genetik altyapıya sahiptir ya da çevresel faktörlere dayalıdırlar. Bu rahatsızlıkların büyük bir çoğunluğu tek seferde gelip geçen hastalıklar olmakla beraber kronik yani devamlı tekrarlayan türleri de bulunmaktadır. Bu türlerde mikrop, parazit ya da bakteri vücuttan alılsa bile ağrının devam ettiği gözlemlenmektedir. Hastaların böyle durumlarda ise ilaç kullanımına devam etmesi gerekmektedir. Bazen iltihap dediğimiz bulaşmanın çok güçsüz olduğu veya belirgin olmadığı durumlarda belirtiler normal seyretse bile ağrılar kendini gösterebilmektedir. Bu hastalıklara örnek olarak fibromiyalji hastalığı örnek verilebilir. Diğer benzer hastalıklar ise kemik erimesi ve kireçlenmedir.

Tanılama Aşaması

İltihaplı romatizmaların tanılama aşamasında çok önemli bir faktör anamnez dediğimiz hastanın tıbbi yaşam öyküsünü dinlenmesidir. Hastaya tipik sorular sorularak gözlemlediği ağrılar ve rahatsızlıklar belirlenir ve büyük oranda şüphelenilen rahatsızlıklıklar ile ilgili tetkikler yapılır. Romatizmal iltihaplar tek başına incelenebilen rahatsızlıklar değildir. Bundan dolayı hastada öncelikle fiziksel muayene yani dokunma gereklidir. Hastanın nabzı kontrol edilir, sırtı dinlenir ve saçıyla beraber derisi de gözlemlenerek akciğer ve kalp gözlemine geçilir. Bütün bu saydığımız tetkikler birbirini etkileyen durumlardan dolayı gereklidir. Asıl muayene hastanın kas ve iskelet sisteminde gerçekleşir. Söylediğimiz gibi iltihaplı romatizma hastalığında direkt teşhis söz konusu değildir ve bir çok tetkik bir arada yapılmakla beraber anamnez çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Hastalığın aktif döneminde ateşlenme ve eklemlerde ödem yani şişme meydana gelir. Zamanla bu ödemler iner ve inaktif dediğimiz dönem başlar . Bu dönemde ise şekil bozuklukları ortaya çıkmaktadır.

El bileklerinde veya parmaklarda büyümeyle alakalı dezanformasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Dizin tam açılamaması durumu da ortaya çıkabilmektedir. Tüm bu belirtiler tanılamada önemli belirtilerdir.

Alınabilecek Önlemler

Romatoid artrid olarak da bildiğimiz iltihaplı romatizma hastalığı yakalanmadan önce önlem alınması gereken bir rahatsızlıktır. Peki bunu nasıl sağlayabiliriz? Öncelikle bu sorunun cevabını düzenli beslenmede ve bağışıklık sistemini güçlendirmede bulabileceğimizi belirtelim. Vücut direnci ne kadar artarsa bağışıklık sistemimizin aktif yapısı da bir o kadar güçlenecek ve bakterilere virüslere ve parazitlere karşı daha savunmacı bir pozisyon alabilecek duruma geleceğiz. Bununla beraber doğal beslenme yoluna gitmemiz gerekiyor. Ayaklarımızı ve bedenimizi konforlu tutmamız bu önemlerden biridir. Özellikle yüksek topuk giymek eklem ağrılarını arttırıyor. Kişilerin eklemlerini koruması ve ani hareketlerden kaçınması gerekiyor. Aşı yapılması da bu hastalığın koruyucu önlemlerinden biridir. Ancak zayıf kişilerde aşının yan etkisi olabilmektedir. Özellikle romatoid artrid hastalığının ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Sigara kullanımının azaltılması da alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır. Sigara kullanan kişilerin ciddi bir romatizmal hastalığa yakalanma ihtimalleri çok yüksektir. Doğal beslenme yerine kırmızı et tüketimini de arttırmamak gerekiyor. Bu durumun hastalık ihtimalini arttırdığı düşünülmektedir.

Tedavi

Tedavi aşamasında hastalığın belirtilerini azaltan ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar steroid içermezler. Genellikle ağrıyı dindirmek için kullanılırlar ve reçetesiz satılabilenleri de mevcuttur. Mamafih hastalığı geriletmek amacıyla da ilaçlar kullanılmaktadır. Sağlık açısından uygun görmediğimiz için bu ilaçları burada belirtemiyoruz. En doğru ilaçları doktorunuzdan istemeniz tavsiye edilir.

Cerrahi müdahale ise ilaçlı tedavinin işe yaramadığı durumlarda başvurulan bir yöntemdir. Bir protez yerleştirilerek eklem ağrısı dindirilir ve eklemin işlevselliği yeniden kazandırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir