İltihaplı Romatizma Nedir?

İrinli romatizma kavramı tek bir hastalığı dile getirmemektedir. İlk olarak romatizma, adale ve eklemlerde olan ağrılı hastalıklara verilen genel bir adlandırmadır. Romatoid artrid olarak tıp dilinde yer edinen bir hastalıktır. İrine kapı aralayan virüs ve bakterilerle birlikte ortaya çıkan adale ve eklem hastalıklarına ve bunların yarattığı ağrılı rahatsızlıklara da irinli romatizma rahatsızlıkları denmektedir. İrinli romatizmaların birçoğu ya genetik altyapıya sahiptir veyahut etrafsal etkenlere dayalıdırlar. Bu rahatsızlıkların büyük bir çoğunluğu tek seferde gelip geçen hastalıklar olmakla birlikte kronik başka bir deyişle devamlı tekrarlayan türleri de bulunmaktadır. Bu türlerde mikrop, parazit veyahut bakteri vücuttan alılsa dahi ağrının devam ettiği gözlemlenmektedir. Hastaların böyle vaziyetlerde ise ilaç kullanımına devam etmesi gerekmektedir. Bazen irin dediğimiz bulaşmanın çok güçsüz olduğu veya bariz olmadığı vaziyetlerde belirtiler normal izlese bile ağrılar kendini gösterebilmektedir. Bu hastalıklara örnek olarak fibromiyalji hastalığı örnek verilebilir. Diğer benzer hastalıklar ise kemik erimesi ve kireçlenmedir.

Tanılama Evresi

İrinli romatizmaların tanılama evresinde çok ehemmiyetli bir etken anamnez dediğimiz hastanın tıbbi biyografisini dinlenmesidir. Hastaya tipik sualler sorularak gözlemlediği ağrılar ve rahatsızlıklar belirlenir ve büyük oranda şüphelenilen rahatsızlıklıklar konusunda tetkikler yapılır. Romatizmal irinler tek başına incelenebilen rahatsızlıklar değildir. Bundan dolayı hastada evvela fiziksel kontrol başka bir deyişle dokunma gereklidir. Hastanın nabzı kontrol edilir, sırtı dinlenir ve saçıyla birlikte cildi de gözlemlenerek akciğer ve kalp gözlemine geçilir. Bütün bu saydığımız tetkikler birbirini etkileyen vaziyetlerden dolayı gereklidir. Asıl muayene hastanın kas ve iskelet sisteminde gerçekleşir. Söylediğimiz gibi iltihaplı romatizma hastalığında dolaysız teşhis mevzubahis değildir ve bir çok tetkik bir arada yapılmakla beraber anamnez çok ehemmiyetli bir yer teşkil etmektedir. Hastalığın aktif döneminde ateşlenme ve eklemlerde ödem yani şişme alana gelir. Giderek bu ödemler iner ve inaktif dediğimiz dönem başlar . Bu dönemde ise şekil bozuklukları ortaya çıkmaktadır.

El bileklerinde veya parmaklarda büyümeyle ilgili dezanformasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Dizin tam açılamaması vaziyeti da ortaya çıkabilmektedir. Tüm bu belirtiler tanılamada ehemmiyetli belirtilerdir.

Alınabilecek Tedbirler

Romatoid artrid olarak da bildiğimiz iltihaplı romatizma hastalığı yakalanmadan önce tedbir alınması şart olan bir rahatsızlıktır. Peki bunu nasıl sağlayabiliriz? Öncelikle bu meselenin yanıtını düzenli beslenmede ve bağışıklık sistemini güçlendirmede bulabileceğimizi belirtelim. Vücut direnci ne kadar artarsa bağışıklık sistemimizin aktif yapısı da bir o kadar güçlenecek ve bakterilere virüslere ve parazitlere karşı daha savunmacı bir pozisyon alabilecek vaziyete geleceğiz. Bununla beraber tabii beslenme yoluna gitmemiz gerekiyor. Ayaklarımızı ve bedenimizi konforlu tutmamız bu ehemmiyetlerden biridir. Bilhassa yüksek topuk giymek eklem ağrılarını arttırıyor. Kişilerin eklemlerini savunması ve ani hareketlerden kaçınması gerekiyor. Aşı yapılması da bu hastalığın savunucu önlemlerinden biridir. Ancak zayıf kişilerde aşının yan tesiri olabilmektedir. Bilhassa romatoid artrid hastalığının ortaya çıkmasına kapı aralayabilmektedir. Sigara kullanımının azaltılması da alınabilecek önlemler arasında bulunmaktadır. Sigara kullanan kişilerin ciddi bir romatizmal hastalığa yakalanma olasılıkları çok yüksektir. Natürel beslenme yerine kırmızı et tüketimini de arttırmamak gerekiyor. Bu vaziyetin hastalık ihtimalini arttırdığı düşünülmektedir.

Rehabilitasyon

Rehabilitasyon evresinde hastalığın belirtilerini azaltan ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar steroid içermezler. Ekseriyetle ağrıyı dindirmek için kullanılırlar ve reçetesiz satılabilenleri de mevcuttur. Mamafih hastalığı geriletmek emeliyle da ilaçlar kullanılmaktadır. Sıhhat açısından uygun görmediğimiz için bu ilaçları burada belirtemiyoruz. En doğru ilaçları doktorunuzdan istemeniz önerilir.

Cerrahi müdahale ise ilaçlı rehabilitasyonun işe yaramadığı vaziyetlerde müracaatlan bir metottur. Bir takma yerleştirilerek eklem ağrısı dindirilir ve eklemin işlevselliği yine kazandırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.