Hamilelikte alkol tüketimi

Hamileliğiniz boyunca alkol tüketmek bebeğiniz için oldukça zararlıdır. Bu durum bebeğinizin sağlığını yaşam boyu etkileyebilir. Hamilelik boyunca alkol tüketimi, düşüklere, erken doğuma ve ölü doğumlara neden olabilir.
Hamilelik boyunca alkol bebeğinize nasıl zarar verir?
Eğer hamileliğiniz boyunca alkol tüketirseniz bebeğinizde bu alkolü tüketir. Sizin kanınızda dolaşan alkol, aynı miktarda bebeğinizin kanında da dolaşır. Kanınızdaki alkol, hızlı bir şekilde plasenta ve göbek kordonu aracılığıyla bebeğe geçer. Sizin vücudunuz alkolün etkileriyle mücadele etmeye uygunken, bebeğinizinki değildir. Karaciğeriniz kanınızdaki alkolü temizlemek için çalışır aynısı bebeğiniz için de geçerlidir ancak bebeğinizin karaciğeri çok küçüktür ve onun gelişimine zarar verebilir. Alkol tüketimi, hamileliğiniz boyunca size olduğundan daha çok bebeğinize zarar verir. Alkol tüketimi, bebeğinizde fetal alkol spektrum bozuklukları (FASD) denilen ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunların en ciddi olanı fetal alkol sendromudur (FAS). Fetal alkol sendromu bebeğinizin hem zihinsel hem de fiziksel olarak gelişimine ciddi zararlar açabilir.
Alkol tüketimi bebeğinizde nelere sebep olabilir?
  • Doğum kusurları (kalp, beyin ve diğer organlar)
  • Görme veya işitme sorunları
  • Erken doğum
  • Düşük doğum ağırlığı
  • Zihinsel engel
  • Öğrenme ve davranış sorunları
  • Uyku ve emme sorunları
  • Konuşmaya başlamada gecikme
Ne yapmalısınız?
Hamilelik boyunca alkol bebeğinize kalıcı zarar verebilir. Ama iyi haber bu zararların tamamen önlenebilir olmasıdır. Eğer hamileliğiniz boyunca alkolden uzak kalırsanız, bebeğiniz FADS ya da alkolden kaynaklanan herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmaz. Eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız alkol tüketiminizi durdurun. Şarap, bira, likör alkol içerir. Hamilelikte güvenli olduğu kanıtlanmış bir alkol alım miktarı yoktur.
Hamilelik boyunca alkol tüketip görünende sağlıklı bebek dünyaya getiren kadınlar olabilir. Hamilelik boyunca çok az alkol tüketip, ciddi sağlık sorunları olan bebekleri dünyaya getiren kadınlar da olabilir. Her hamilelik farklıdır. Sağlıklı bir bebek için alkolden tamamen uzak kalmak en iyi yoldur.
Eğer hamile olduğunuzu öğrenmeden önce alkol tüketiminiz var ise, muhtemelen bebeğe zarar vermez. Fakat hamile kalmayı düşünenler en kısa sürede alkol tüketimini bırakmalıdır.
Alkol tüketimini nasıl önleyebilirsiniz?
Alkolden vazgeçmek için bazı ipuçları;
  • Partiler veya barlar gibi içki tüketilen yerlerden uzak durmaya çalışın
  • Eşiniz,aileniz ve arkadaşlarınıza alkolden uzak kalmanız gerektiğini anlatın ve yardım etmelerini isteyin.
Eğer alkol tüketimini durdurmanızda bir sorun yaşıyorsanız;

Alkol tedavi programları hakkında sağlık kuruluşlarından bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir