Gut Hastaları Nasıl Beslenmeli? Beslenirken Nelere Dikkat Etmeli?

Gut hastaları eğer beslenmelerine dikkat etmezlerse, hastalıklarının seyri daha da kötüye gidebilir. Özellikle de atak geçirdikleri dönemlerde ağrılarını azaltabilmek adına bazı bitki çaylarından veya ara öğün olarak tüketecekleri birtakım yiyeceklerden yardım almaları isabet olacaktır. Hatta atak süresince yenilecek sebzelerin ve meyvelerin taze olmasına dikkat edilmeli, birbirini takip eden 2 hafta boyunca bu şekilde beslenilerek taze sıkılmış meyve suları içilmelidir.

Siyah üzüm ve vişnenin gut hastaları için tam bir şifa kaynağı olduğu bilinir. Aynı zamanda yaban mersini ve kirazda gut hastalarının ağrılarını azaltmak için etkili olacak besinler arasındadır. Bu şifa kaynaklarının ara öğünlerde birer avuç tüketilmesi mevcut şikayetlerini önemli ölçüde azaltacaktır.Eğer bitki çayları ile tedavide bir sorun olmayacaksa papatya çayı, civanperçemi ve yeşil nane ile karıştırılarak günde 2 kez içilmeli ve ağrı kesici özelliğinden faydalanılmalıdır.

İçeriğinde kafein olan içeceklerden kesinlikle uzaklaşılmalı ve hatta bazı sebzeler bile kısıtlı şekilde tüketilmelidir. Bu sebzelerin arasında karnabahar, ıspanak ve bezelye de vardır. Ayrıca kuru baklagiller tüketirken aşırıya kaçılmaması gereklidir. Bunun yanı sıra maya ile yapılan her türlü yiyecekten de uzak durulması gut hastalarının iyiliğine olacaktır. Kızartma tarzı beslenme asla gut hastalarına göre olmadığı gibi alkol ve benzeri içeceklerden de olabildiği kadar uzaklaşılmalı veya terk edilmelidir. Kırmızı et zaten yasaklı besinler arasındadır fakat tavuk etinin de sınırlı ve kontrollü tüketilmesi gereklidir. Omega 3 gut hastalığının şikayetlerini azaltan bir takviye olacaktır ama taze balık olarak tüketilirse çok daha etkili olabilir. Vücuttaki fazla kiloların atılması ve C vitamini bakımından zengin gıdalara yönlendirilmesi de gut hastaları için önemli bir konudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir