Gözlük Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Gözlüğün temel amacı rahatsızlığımızdan dolayı dış dünyayı ve nesneleri net olarak görmemizi sağlamak olsa da yüz iskeletine uygun ve estetik bir gözlük çerçevesi seçimi yapmalısınız.

Metal, titanyum, aliminyum, plastik veya deri çerçeveler bulunmaktadır. Örnek verecek olursak yuvarlak yüz hatlarına sahip birinin gidip aynı şekilde yuvarlak bir çerçeve alması uygun olmayacaktır.

Yüz hatlarınız çok önemli

Aynı şekilde dikdörtgen bir yüz hatlarına sahip birinin gidip aynı şekilde dikdörtgen çerçeveli bir gözlük alması yine uyumsuz bir seçim olacaktır.

Yüz hatlarımızın tam aksine bir seçim yaparak aradaki orantıyı sabitlemememiz gerekmektedir. Dikdörtgen yüz hatlarına sahip birisiyseniz yuvarlak çerçeveli gözlük çerçevesi kullanarak yüzünüzü dışarıdan biraz daha yumuşak geçişli hatlara sahipmiş gibi gösterebilirsiniz. Aynı şekilde bu yuvarlak yüz hatlarına sahip insanlar için de geçerlidir.

Bunun yanında gözlük çerçevesinin genişliği de oldukça önemlidir. Estetik anlamda çerçeve uzunluğu kısa olduğu zaman yüzü normalden daha büyük gibi gösterebilir. Buda hoş bir görüntü ortaya çıkartmayacaktır.

Ya da tam tersi fazla geniş bir çerçeve olduğu zaman yüzün tam aksine küçük bir yapıya sahip gibi gösterecektir. Bunun için gözlük çerçevesi satın almadan önce mutlak olarak arka arkaya çerçeve değişikliği yaparak yüzünüzde duruşunu iyi analiz etmeniz gerekir.

Hafif çerçeveleri tercih edin

Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise eğer göz numaranız yüksek ise mümkün olduğu kadar hafif bir çerçeve almalısınız. Misina tipi dediğimiz çerçevesiz gözlük kullanmanız durumunda camın kalınlığı ortaya çıkacağı için genel olarak 4 köşe çerçeveli gözlük modellerini incelemenizi tavsiye ederiz. Cam inceltme işlemi her ne kadar yapılsa da maliyetli bir işlemdir.

Eğer göz numaranız küçük ise mümkün olduğu kadar hafif ve çerçevesiz modelleri tercih etmeye çalışın. Başlangıç olarak gözlüğünüz ne kadar hafif olur ise o kadar alışkanlık haline getirme ihtimaliniz artacaktır.

Burnunuz üzerinde baskı yapmayan ve görüş alanınızı kısıtlamayan misina tipi gözlük modellerini incelemenizi tavsiye ederiz.

Çocuklar için gözlük seçimi

Çocuklar için buruna palet şeklinde oturan gözlükler kesinlikle önerilmemektedir. Burun yapısını bozmamak için paletsiz olan ve plastik olan modeller önerilmektedir. Gözlük satıcınızdan gözlük alırken bunu mutlaka belirtmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir