Gözlük Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Gözlüğün temel emeli rahatsızlığımızdan dolayı dış dünyayı ve nesneleri net olarak görmemizi sağlamak olsa da yüz iskeletine uygun ve estetik bir gözlük çerçevesi seçimi yapmalısınız.

Metal, titanyum, aliminyum, plastik veya cilt çerçeveler bulunmaktadır. Örnek verecek olursak yuvarlak yüz hatlarına sahip birinin gidip aynı şekilde yuvarlak bir çerçeve alması uygun olmayacaktır.

Yüz hatlarınız çok ehemmiyetli

Aynı şekilde dikdörtgen bir yüz hatlarına sahip birinin gidip aynı şekilde dikdörtgen çerçeveli bir gözlük alması yeniden uyumsuz bir seçim olacaktır.

Yüz hatlarımızın tam aksine bir seçim yaparak aradaki orantıyı sabitlemememiz gerekmektedir. Dikdörtgen yüz hatlarına sahip birisiyseniz yuvarlak çerçeveli gözlük çerçevesi kullanarak yüzünüzü dışarıdan biraz daha yumuşak geçişli hatlara sahipmiş gibi gösterebilirsiniz. Aynı şekilde bu yuvarlak yüz hatlarına sahip insanlar için de geçerlidir.

Bunun yanında gözlük çerçevesinin genişliği de oldukça ehemmiyetlidir. Estetik manada çerçeve uzunluğu kısa olduğu vakit yüzü normalden daha büyük gibi gösterebilir. Buda hoş bir görüntü ortaya çıkartmayacaktır.

Veyahut zıddı fazla geniş bir çerçeve olduğu zaman yüzün tam aksine küçük bir yapıya sahip gibi gösterecektir. Bunun için gözlük çerçevesi satın almadan önce salt olarak arka arkaya çerçeve farklığı yaparak yüzünüzde duruşunu iyi çözümleme faktörüz gerekir.

Hafif çerçeveleri seçenek edin

Bir diğer dikkat faktörüz şart olan nokta ise şayet göz numaranız yüksek ise olası olduğu kadar hafif bir çerçeve almalısınız. Misina tipi dediğimiz çerçevesiz gözlük kullanmanız vaziyetinde camın kalınlığı ortaya çıkacağı için genel olarak 4 köşe çerçeveli gözlük modellerini incelemenizi tavsiye ederiz. Cam inceltme işlemi her ne kadar yapılsa da fiyatlı bir işlemdir.

Eğer göz numaranız küçük ise mümkün olduğu kadar hafif ve çerçevesiz modelleri seçenek etmeye çalışın. Başlangıç olarak gözlüğünüz ne kadar hafif olur ise o kadar alışkanlık haline getirme ihtimaliniz artacaktır.

Burnunuz üzerinde baskı yapmayan ve görüş alanınızı kısıtlamayan misina tipi gözlük modellerini incelemenizi tavsiye ederiz.

Çocuklar için gözlük seçimi

Çocuklar için buruna palet şeklinde oturan gözlükler netlikle önerilmemektedir. Burun yapısını bozmamak için paletsiz olan ve plastik olan modeller önerilmektedir. Gözlük satıcınızdan gözlük alırken bunu kesinlikle belirtmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.