Genital Siğiller Nedir? Nasıl Bulaşır?

Ülkemizde gençlerde daha sık görülen, Human Papilloma Virüsünün neden olduğu genital bölgede, makat etrafında ya da ağızda oluşabilen, et beni, karnabahar gibi görünümlerde olan kitlelerdir.

Bu kitleler toplu iğne ucu kadar küçük ya da bu kitlelerin birleşerek oluşturduğu 5 cm çapına varabilen kitleler olabilir. Genital bölgede ağrı, rahatsızlık verici kaşıntı ve batma hissine neden olabilirler.

Genital Siğiller Nasıl Bulaşır?

  • HPV ile enfekte olmuş bireyle cinsel ilişki ya da cinsel ilişki olmadan sürtünme (• bu şekilde bulaşmaktadır)
  • Ortak tuvalet kullanımı
  • Ağda salonlarında ortak kullanılan materyaller vb.

Genital Siğillerden Nasıl Kurtulabiliriz?

Genital siğiller devamlı büyüyerek, yayılma özelliğine sahip olduğundan fark edildiğinde zaman kaybetmeden bir hekime başvurulması gereklidir. Kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine bağlı olarak bazen kendiliğinden kaybolsalar da evde tedavisi mümkün değildir. Genital siğilin tanısını bir hekim koymalıdır. Tedavi yöntemlerine hekim karar vermelidir. Genital siğil tanısı konulan kişilerin eşleri, partnerleri de mutlaka muayene olmalıdır. HPV erkeklerde genellikle belirti vermemektedir. Onlar bulaştırıcı konumdadır. Erkeklerdeki HPV enfeksiyonunu saptayacak bir test de yoktur.

Bu siğillerden kurtulmak için kullanılacak yöntemler şunlardır:

Kadın doğum, dermatoloji, üroloji alanında uzman hekimler siğillerin yerleşim yerine göre aşağıdaki yöntemleri uygulamaktadırlar.

Genital Siğillerin Yakılması(Elektrokoterizasyon)

En başarılı yöntemdir. Büyük kitlelerde oldukça etkilidir. Lokal anestezi ile siğilin olduğu bölge uyuşturulur.

Genital Siğillerin Dondurulması(Kriyoterapi)

  • Sıvı nitrojen ya da karbondioksit siğillerin üzerine sıkılarak dondurulur. Daha çok küçük kitleleri yok etmekte kullanılır. Elektrokoterizasyon’a göre daha ağrısız bir işlemdir.
  • Lazer cerrahisi: Pahali bir yöntemdir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Riskli Kişilerle Cinsel İlişkiden uzak durun!
  • Genital Siğilleri çevre dokulara bulaştırmamak için, genital bölgenin tüylerden arındırılmasında jilet, permatik değil, tüy dökücü spreyler kullanın!
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için; yeterli uyku düzenine, dengeli ve düzenli beslenmeye önem verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir