Fallot Tetralojisi bulunan hastaların tedavisinde ne yapılır? Fallot Tetralojisi olan vakalara ileriki dönemde tekrar ameliyat gerekli midir?

Temiz kan ile kirli kanın ayrı olmayıp karısması sonucu olusan hastalık halk arasında mavi bebek yada mor bebek olarak adlandırılır. Mavi yada mor bebek olarak adlandırılan bu siyatonik kalp hastalıkları içerisinde en sık goruleni Fallot tetralojisidir. Bu durum tum kalp rahatsızlıkları içerisinde hastalıkların %6’sını oluşturur. Bazı genetik ve kromozom anomalisi  olanlarda daha sıktır.

Fallot Tetralojisi bulunan hastaların  tedavisinde ne yapılır?

Fallot Tetrolojisinin tedavisi doktorun vereceği kararla cerrahidir. Bir yaşına varmadan önce tam düzeltme operasyonu yapılır. Ameliyatın zamanlamasını çocuğun morluk derecesi ve kasılma ataklarına gore doktorun vereceği karar  belirler. Erken dönemde ameliyat gereken bebekler büyük ve tecrübesi olan merkezlerde vaka uygunsa bir şant ameliyatına ihtiyaç duymadan tam düzeltme ameliyatı olabilirler.

Fallot Tetralojisi olan vakalara ileriki dönemde tekrar ameliyat gerekli midir?

Fallot Tetralojisi olan vakalarda tam düzeltme ameliyatından sonra ileriki dönemde düşük olasılıkla da olsa pulmoner kapak yetmezliğine bağlı olarak tekrar ameliyat gerekebilmektedir.

Down Sendromlu çocukların kalp hastalıkları acısından neden  özellikle araştırılmaları gerekir?

Down Sendromu ortalama 800-1000 doğumda bir oluşmaktadır. Bu durum 21. kromozomun anomalisine bağlı olarak gelişir. İstatistiklere bakıldığında, Down Sendromlu doğan bebeklerin %40’nda  doğumsal kalp hastalığı mevcuttur. Bu kalp rahatsızlıklarınında  da % 40’ını Komplet Atrioventriküler Septal Defekt durumu oluşturur. Bunun dışında Ventriküler Septal Defekt, Fallot Tetrolojisi, Atrial Septal Defekt de sık olarak görülür. Down  sendromu ile doğan bebekler mutlaka ekokardiyografi ile doğumsal kalp hastalığı yönünden araştırılmalıdır. Down sendromlu çocuklarda Pulmoner Hipertansiyon dediğimiz kalp hastalığı sonucu gelisen akciğer damarındaki basınç yüksekliği daha erken tahribat yaptığından erken tanı ve tedavi bu acıdan  önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir