Diş Gıcırdatma Nedir ve Neden Olur?

Tıp literatüründe bir diğer adı Bruksizm olan diş gıcırdatması, uyku esnasında çenenin kenetlenerek, dişlerin sıkılması ile kendini göstermektedir. Diş gıcırdatması psikolojik nedenlere bağlı olarak uyku esnasında ortaya çıkmaktadır. Birey günlük yaşamında yaşamış olduğu herhangi bir olaya bağlı olarak strese giriyorsa, maddi ve manevi olarak kişi ve olaylardan ciddi yönde etkileniyorsa, uyku esnasında diş gıcırdatabilmektedir. Gelecek endişesi ya da geçmişte yaşanmış bir takım durumlar bilinç altına yer ederek kişiyi uyku esnasında diş gıcırdatmasına yönlendirebilmektedir. Bu rahatsızlık kimi zaman bireyin karakteristik özelliklerinden ötürü de gerçekleşebilmektedir.

Kişi agrasif, sinirli, oldukça hassas ya da titiz bir yapıya sahipse bu rahatsızlığı yaşaması olasıdır. Kişisel özelliklere bağlı olarak ortaya çıkan diş gıcırdatması genellikle küçük yaşlarda kendini gösterebilmektedir. İçsel Dünyada yaşanan psikolojik baskıdan dolayı ortaya çıkan uyku esnasındaki diş gıcırdatmasını kişinin günlük yaşamında uyanıkken yapması oldukça zordur. Bir genelleme yapacak olursak, uyku esnasında gerçekleşen diş gıcırdatmasının en büyük sebebi strestir diyebiliriz. Bruksizm hastalığını başka bir hastalığın belirtisi olarak da algılamak mümkündür. Temelinde stres ve kötü ruh hali yattığından dolayı diş gıcırdatması da başka ruhsal hastalıkların belirtisi olarak algılanabilir. Bruksizm uzun süreli olarak gerçekleştiğinde diş hastalıklarını da beraberinde getirebilmektedir.

Diş gıcırdatmasının dişlere verdiği tahribatı şu şekilde sıralayabiliriz:

  • -Diş etlerinde çekilmeye neden olur.
  • -Dişlerde aşınma ve kırılma görülebilir.
  • -Aşınmaya bağlı olarak diş boylarında kısalma görülebilir. Bu da dişlerde çarpık bir görünüme yol açar. Özellikle gelişim dönemindeki çocuklarda diş rahatsızlıkları kendini daha net göstermektedir.
  • -Çene kaslarında ve diş diplerinde ağrı ve baş ağrısı gözlemlenebilir.
  • -Dişlerde soğuğa ve de sıcağa karşı hassasiyet artar.
  • -Diş kaybına dahi yol açabilmektedir. Diş gıcırdatmasının önüne geçebilmek için uzman hekimlerden yardım almakta büyük fayda vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir