Çocukların şeker tüketimine sınırlama - Sağlık Köşesi

Çocukların şeker tüketimine sınırlama

Çocukların sağlığını korumak amacıyla düzenlenen Amerikan Kalp Birliği’nin yeni önerilerinde çocukların günlük 6 çay kaşığından daha az ilave şeker tüketmeleri ve haftada 240 ml’nin üzerinde şekerle tatlandırılmış içecek tüketmemeleri önerilmiştir. Ayrıca 2 yaş altı çocuklarda ilave şeker barındıran hiçbir yiyecek ve içeceğin beslenmelerinde yer almaması öneriler arasında yer almıştır.
Amerikan Kalp Birliği’nin bu raporu, ilave şekerin çocuk sağlığı üzerine etkilerini gösteren bilimsel araştırmaların yoğun bir şekilde değerlendirildiği bir panel tarafından oluşturulmuş ve değerlendirmelerin ardından çok güçlü kanıtlar doğrultusunda 2-18 yaş arası çocukların şeker tüketiminin 6 çay kaşığını geçmemesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu miktar rakamsal olarak 25 gram şekere denk gelmektedir ve kalori karşılığı 100 kaloridir.
Çocukların şeker tüketimi üzerinde bu denli durulmasının nedeni yapılan araştırmaların yüksek şeker tüketiminin çocuklarda kalp hastalıkları, obezite, yüksek tansiyon gibi riskleri arttırdığını göstermesidir. Aynı zamanda ilave şeker tüketiminin yüksek olması daha az sebze-meyve, tam tahıl ve süt ürünleri tüketimine neden olmaktadır. Oysa ki tüm bu besin grupları bahsi geçen hastalıkların önlenmesine yönelik birçok koruyucu faktörü içinde barındırmaktadır. Tüm bu nedenlerle de çocuklarda şeker tüketiminin 25 gramı geçmemesi gerektiği vurgulanmaktadır.
Sofra şekeri, fruktoz şurubu, bal ve bunların eklendiği yiyecek ve içecekler ilave şeker kaynaklarıdır. Bunlar içerisinde en sık karşılaşılan ilave şeker kaynağı meşrubat ve gazlı içeceklerdir. Bu nedenle bu başlık için ayrıca bir sınıflama yapılarak 2-18 yaş arası çocukların şekerle tatlandırılmış içecek tüketiminin haftalık 240 ml’yi geçmemesi önerilmiştir.
2 yaşın altındaki çocuklarda ise ilave şeker için bir miktar belirtilmeyerek tamamen uzak durulması önerisinde bulunulmuştur.
Kaynak:
A Scientific Statement From the American Heart Association. Added Sugars and Cardiovascular Disease Risk in

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir