Boyun Fıtığı Nedir Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Boyun fıtığı boynumuzun omurları arasındaki kıkırdağın yer değiştirmesi, çıkması sonucu kola sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucu oluşan bir hastalıktır. Fakat boyun fıtığını biraz daha iyi anlayabilmek için boynumuzun yapısını bilmemiz gerekir. Boynumuzun yapısından bahsedecek olursak boyun, omurganın en hareketli bölümüdür.
Üzerinde yaklaşık olarak 7-7,5 kg ağırlığında başı taşır. Buradan hareketle boynumuz vücudumuzda baktığımızda çok önemli bir yapıya sahip olduğunu görmekteyiz. Gündelik yaşamımızda da baktığımızda günümüzde çok sık karşılaşılan durumlardan birisi de boyun fıtığıdır. Şu ilginç bir gerçektir ki uzmanların yaptığı bazı araştırmalarda çok oturmanın da boyun fıtığına ve diğer bazı hastalıklarına yol açacağı görüşündedirler.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı bazı araştırmalar neticesinde gelişmiş veya gelişmekte olan ülkeler ve ülkelerin bulunduğu insan gruplarının yaklaşık olarak %60 veya %85’nin aktif bir hayat yaşantısı olamamakla birlikte sürekli oturup iş yaptıkları kanısına ulaşmışlardır. Buna bağlı olarak hareketsiz bir yaşam ortamı ve hareketsiz yerlerde çalışan kişilerin omurgalarında bozukluk veya diğer bazı hastalıklara yol açtığı tespit edilmiştir.
Yani buna örnek verecek olursak bankacılık olsun, muhasebecilik, kamyon ve otobüs gibi uzun yol şoförlüğü gibi meslek gruplarında çalışanların maalesef omurga ve fıtık rahatsızlıklarına saptandığı gözlemlenmiştir. Daha da iyi anlatmak istersek sürekli oturarak iş hayatını sürdüren kişilerin kaslarının bir süre sonunda zayıfladığı ve eklem kaslarının yeterince görev yapamaz hale geldiğini görmekteyiz. Bu durumda bel ve boynumuzdaki omurgalarımıza yük binip omurlar arasındaki diskleri aşındırıp fıtık oluşumlarına yol açtığı tespit edilmiştir.

Boyun fıtığı ve tedavisi aslında aşılamayacak kadar zor bir durum değildir. Boyun fıtığı hakkında aslında çok çeşitli yöntemler vardır fakat ilginizi çekmeyecek olan bazı klasik yöntemler olarak şunlardan bahsedebiliriz; uzun süreli oturmalı işlerde çalışan kişilerin her yarım saatte kalkıp bir iki dakika dolaşmaları, uzun yol şoförlerinin 1,5 saatte biraz mola ve yürüyüş yapmaları tavsiye ediyoruz. Fakat bahsedeceğimiz altın tavsiyelerden birisi bu dediğimiz tavsiyelerden daha iyisi olan dünya genelinde yaygın olarak kullanılan fakat Türkiye’de fazla yaygın olarak kullanılmayan hile yöntemidir.

Manipülasyon tedavisi ile Uzm. Dr. Ali Şahabettin oğlu hafif, orta ve ileri fıtık vakalarında belli seanslarda tedavi ettiğini açıkladı. Bu yöntemin kesinlikle masajla ilgisi olmadığını söyleyen doktor, normal bir tedavi olduğunu ve fıtığı elleriyle önlediğini açıkladı. Bu bel boyun fıtığı tedavisinde yaklaşık olarak %98 başarı oranı ile dikkatleri çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.