Beslenmenin diyetteki önemi nedir? - Sağlık Köşesi

Beslenmenin diyetteki önemi nedir?

Diyet nedir? Diyet  bireyin beslenme biçimidir. Diyabet diyeti, zayıflama diyeti, kolesterol diyeti, tansiyon diyeti gibi cesitlendirilebilir. Aslında  koskaca bir olguyu kapsayan genel bir kavram olmasına ragmen diyet gün geçtikçe daha az beslenenerek  düşük kalori alıp, sadece kilo kaybını açıklayan bir terim halini almıştır. Bundan  dolayı ben diyet yerine  beslenme kelimeside kullanmak mumkundur.

Peki  ‘Neden sağlıklı beslenmek zorundayız? Hersey

En başından  başlamalı . Soyle ki henuz anne karnına yerleşmeden yaklasık üç ay önce anne adayının folik asit tüketimine dikkat etmesi vede , gerekiyor ise destek alması sayesinde  doğum esnasında istenmeyen bir anomalinin yaşanmamasını sağlanır. Bebek Anne rahmine düştükten  hemen sonra büyümeye Baslar.

25-30 lu yaşlara kadar süren bir büyüme sürecidir bu. Anne karnında geçen  yaklasık 40 haftalık süreç  bebegin olusması acısından en önemli basamaklardan biridir, örneğin tüm hayatımız boyunca bize lazım olacak kalsiyumun büyük bir kısmı anne karnındayken yerleşiyor dokulara. Yani doğduktan sonra boyumuzu n uzamasına katkı sağlaması için içtiğimiz sütün, oranlara bakılırsa doğum öncesine göre öyle çok da bir etkisi gorunmemekte.

Doğum sonrasında ise bir önemli süreç başlıyor. Anne sütü tüketmeyip erken yaşta mamaya başlayan bebeklerde, ileri yaşlarda kilolu olma riski daha fazla gorunmekte. Sindirim sistemimiz, bağışıklık sistemimiz ve beyin gelişimi için gerekli olan altı ayı anne sütünden sonraki 5-6 yaşlarına kadar sürecek olan döneme geçiş yapıyoruz. Daha sonra okul çağı gelmdiıinde  işler değişmeye baslamakta. Şimdiye kadar belki de tamamen anne-babanın kontrolünde olan doğru beslenme işi, artık biraz kontrolden çıkmaya başlıyor  ve kısmen cocuga geciyor. Hatta 10-15 yaşından sonra tamamen kişinin kendisine geçmiş oluyor. 15-30 yaş arası aslında bir yatırım zamanı. 30 yaşa kadar her gün yenilenen hücrelerimiz ölen hücrelerimize karşı  herzaman bir galibiyet içinde. Fakat 30’dan sonra olen hücrelere karsı yeni hücreler gun gectikce azalmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir