Bebekler için Gelişim Döneminin Önemi

Bebeklerin doğumuyla başlayan o tatlı heyecan sonrasında artık kendimizi eskisi kadar düşünmemeye başlarız. Bebeklerimiz yeri gelir kendimizden daha öncelik sahibi olur. Onlarla yatar onlarla kalkarız. Bebeğimizin en ufak bir ateşlenmesinde ya da öksürmesinde sanki bize bir şeyler olmuşçasına korkarız. Çünkü bebekler bizim her şeyimiz olmuştur. Doğum telaşını atlattıktan sonra beslenme sorunları başlar. Acaba doğru besleyebiliyor muyuz? Ya da sıkı giydirebiliyor muyuz? Bu sorular hiç bitmez. İşin garip tarafı hemen her çift bu tür telaşları yaşar. Bebek sağlığı konusunda kendisini yeterli gören bireyler dahi zaman zaman kendilerini bu heyecanın içinde buluverirler.

Bebek gelişimi konusunda en önemli etkenlerden bir tanesi beslenme konusudur. Beslenmedeki ana amaç büyümenin iyi koşullarda gerçekleşebilmesidir. Dünyaya gelen bebekler kendi genetik kodlamalarına göre belirli bir büyüme potansiyeli ile doğarlar. Ancak dünya şartlarında ki beslenme ve çevresel faktörler neticesinde bu potansiyellerini gerçekleştirebilirler. Yani sağlıksız beslenme ve olumsuz çevre koşulları bebeklerin sahip oldukları büyüme potansiyelinin altında kalmasına neden olabilir. .Kısacası yeterli ve dengeli bir şekilde beslenemeyen bir bebek büyüme aşamasında gıda yetersizliğinden dolayı yeterince büyüyemez, boyu ve kilosu normalin altında kalır. Bu sebeple bebek gelişimi üzerinde direk etkisi olan beslenme ve çevresel koşulların aileler açısından iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir.

 

Daha ileriki dönemlerde olan yetişkinlerde beslenmede yetersiz kalınması durumunda bebekler kadar problem çıkmaz. Sorunların ortaya çıkması için bebeklere nazaran daha fazla süre beslenme sorunlarının devam etmesi gereklidir. Çünkü yetişkinlerde vücutlarında eksik beslenme durumları için bir depo söz konusudur. Böyle durumlarda depo tükenene kadar çok fazla sağlık problemleri ortaya çıkmaz. Ancak bu durum bebeklerde geçerli değildir. Bahse konu depolar bebeklerde henüz oluşmamıştır veya bebek için yeterli durumda değildir.

Bebeklik döneminde eksik alınan besinler depo söz konusu olmadığından ya da yetersiz olduğundan çok çabuk bir şekilde problemlere neden oluşturur. Bebek sağlığı üzerinde bu denli öneme sahip olan beslenme konusunun hafife alınmaması gerektiğini her bireyin kavraması gereklidir. Aksi durumlarda ilerleyen dönemlerde oluşacak sorunlar bebeğin yetişkinlik dönemine taşınacaktır. Bağışıklık üzerinde oluşacak olumsuz koşullar bebeğin hastalıklara çabuk yakalanmasına sebep olacak ve sonucunda mikroplara karşı dirençsiz bir metabolizmaya davetiye çıkaracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.