Antibakteriyel sabunları boş verin, klasik sabunları kullanın - Sağlık Köşesi

Antibakteriyel sabunları boş verin, klasik sabunları kullanın

Duş jeli ya da sabun alırken antibakteriyel olanları tercih ettiğinizde, sizi ve ailenizi mikroplara ve hastalıklara karşı daha güvende tutacağını düşünüyorsunuz. Gerçekten bu ürünlerin sizi hastalanmaktan koruyacağına ya da enfeksiyonu engelleyeceğine inanıyor musunuz?
Amerikan Gıda ve İlaç Ajansı(FDA)’na göre antibakteriyel sabunların diğer sabunlara göre hastalıkları engellemede daha etkin olduğunu gösteren yeterli sayıda bilimsel veri yoktur. Bugüne kadar antibakteriyel sabun kullanımının faydaları ispatlanmamıştır. Ayrıca, bu ürünlerin uzun süreli kullanımlarının negatif etkileri olabileceği düşünülmektedir.
Antibakteriyel ürünler ile ilgili tüm literatür incelendikten sonra, FDA 2013 yılında tüm antibakteriyel sabun üreticileri ve ingridient tedarikçilerinden kullandıkları bileşenler ile ilgili güvenlilik ve etkililik bilgileri talep etti ancak çok az sayıda bilgi toplanabildi. Bu nedenle FDA, antiseptik yıkama ürünleri ile ilgili ( sıvı, jel ya da köpük el sabunu, kalıp sabunlar ve vücut yıkama ürünleri gibi) nihai kararı açıkladı.
Triklosan ve triklokarban içeren antibateriyal ürünlerin satışı yasaklandı.
Trikolosan ile ilgili kaygılar daha çok çevresel olsa dahi yapılan hayvan deneyleri triklosanın vücutta bazı hormonların yapısını değiştirdiğini göstermiştir. Bu çalışmalar ile insanlardaki kullanımı açısından şüphesi artmış ve bu nedenle de yasaklanmıştır. İnsanlardaki etkisini ise daha ileriki çalışmalar gösterecektir.
Ne Yapmalıyız???
Kesinlikle Triklosan ve triklorkarban içeren ürünleri kullanmayınız. Ellerinizi klasik sabun ve su ile yıkayınız. Unutmayın bu işlem hala en etkin hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korunma yoludur!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir