Ağız Kokusunun Sebebi Nedir? Nasıl Giderilir?

Ağız kokusu kişinin ağzının diğerleri tarafından koktuğunun ifade edilmesidir. Gece yattığımız zaman eğer bir burun problemi yaşamıyorsak genelde kapalı olarak yatarız. Ağzımızın içerisinde ölen hücrelerin veya mikropların ortaya çıkardığı bir takım toksinlerin uzaklaşması için bir engeldir. Aynı zamanda geceleri tükürük salgımızın azalması da koku yayan mikrop veya ölü hücrelerin ağızdan uzaklaşmasını engeller. Bundan dolayı kişi sabah uyandığı zaman ağzında kötü bir tad ile birlikte etrafındaki kötü kişilerden ağzın çok kötü kokuyor lafını duyabilir.

Bu anormal karşılanması gereken bir durum değildir.  Tam aksine gayet doğal bir olay olup su ile ağzın çalkalanması veya dişlerin fırçalanması durumunda ağız kokusu ortadan kalkacaktır. Yatmadan önce dişlerinizi fırçalayıp ağzınızı su ile gargara yaparak çalkaladıktan sonra yatarsanız kokuda azalmalar veya tamamiyle ortadan kalkması durumu görülebilir.

Ağız Kokusunun Sebebi Nedir?

Ağız kokusunun da baş rolü oynayan iki unsur vardır bunlar dişlerimiz ve dilimizdir. Dişlerimizin kemikteki oyultular ile birlikte aralarda kalan boşluklarda mikroplar üreyebilir ve kokulu sülfür gazları üretebilir. Fakat buna rağmen bu kokuda baş rol oynayan şey dilimizdir. Çatlamış bir asfalt örneğini verecek olursak dilimizin üzerinde küçük çukur şeklinde alanlar vardır. Dilimizin arka kısmına doğru bu küçük çukurların sayısı artar, daha sık görülmeye başlar. Bu alanda kalan gıda artıkları ve mikropların düzgün olarak temizlenmemesi durumunda zamanla ağız içerisinde kokulu gazlar özellikle de sülfür gazı salgılamaya başlar.

Bu bilgilere ek olarak geniz akıntısı, bademcikleriniz ile ilgili bir sağlık problemi, sinüzit iltihabı ve burun kaynaklı bir sağlık problemine bağlı olarak ağız kokusu sorunu ortaya çıkabilir. Yakın çevrenizde bulunan ilk hastaneye başvurup bir uzmana muayene olmanız gerekmektedir. Bu bilgilerimize ek olarak yatmadan 2 saat önce yemek yeme içmeyi bırakın ve mutlak olarak dişlerinizi fırçalayıp ağzınızı çalkalayın. Eğer hala sağlık sorunlarınız devam ediyor ise ve şeker veya böbrek yetmezliği hastası değilseniz sorun sindirim sisteminiz ile alakalı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir